THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Maličký prostor uvnitř strahovské vysokoškolské koleje číslo sedm zas jednou praskal ve švech a celá panelová stavba se tak otřásala v základech. Ne, že by na to nebyla zvyklá, ale vystoupení amerických UNSANE muselo být i na sedmičkovské hc a punkové poměry velmi silné kafíčko. New Yorkskému triu právem náleží místo mezi legendami subžánru zvaného noise rock, čehož velmi pádný důkaz je i novinkové krvavé album „Blood Run“. Jeho recenzi jste si na našich stránkách mohli přečíst nedávno, teď nastala chvíle pro jeho živou prezentaci…
K odkazu tvorby UNSANE se kromě jiného hlásí i pražští LYSSA, tudíž nebylo divu, že čest předskakovat americkým veteránům náležela právě jim. Partu kolem Petra Somogyiho jsem v poslední době viděl už několikrát a i přesto, že jejich tvorbu lze s úspěchem považovat za originální, těžko se mi hledají další nové přívlastky a přirovnání, kterými bych jejich styl dokázal ještě podrobněji charakterizovat. Ponechme tuto otázku stranou, koneckonců výstižný výklad přibližující muziku této trojice najdete v Thornově recenzi debutní desky „Amoral“. Výhradně z písní právě aktuálního alba byl složen i tento set, který jen potvrdil stoupající křivku kvality živých vystoupení LYSSA. Opět to mělo šťávu, energii, nasazení a skvělý drive, tentokráte s možná ještě lepším zvukem, než na nedávném Silver Rocket Summer Saga. Skladby jako „Superhombre“, „Zobák dravce“, „Mahátma Grandi“ a hlavně maximálně „vyhoblovaná“ „Neklid“ jsou v koncertním podání ještě syrovější a brutálnější. Vsadím se, že až LYSSA uvidím příště, což bude nepochybně zanedlouho, budu moct své slova chválit ještě znásobit.
Po nezbytné zhruba půlhodinové pauze, za neustálého pořvávání jednoho individua stojícího v přední řadě, přicházejí UNSANE jako ta pověstná velká voda, aby započali svému více než hodinovému nezřízenému řádění. Tentokráte ani nevadil poměrně přehulený zvuk, neboť o pořádné decibely si tvorba této trojice přímo říká. Riffy ostré jak žiletky za zvuku podlazené basy protínaly potem prosycené ovzduší strahovské sedmičky a expresivně ukřičený vokál Chrise Spencera zněl jako posledním zoufalý výkřik před definitivním koncem v krvavé lázni, přesně jak je to vyobrazeno na fotografii zdobící vnitřek bookletu posledního alba „Blood Run“. Z něj také zaznívá většina skladeb vykazujících v živém provedení snad ještě více zničující efekt. V mezihrách se předvádí i tlučmen Vinny, který s přehledem dokazoval, že své škopky dovede náležitě zkrotit a ochočit. Dobrá nálada se z pódia přesunula i do prostoru pod ním (no spíše před ním) a rozdováděné publikum místy nevědělo co se sebou. Na tomto místě je „divočina v kotli“ již pravidlem, ale tohle místy přesahovalo i tradiční meze.
UNSANE hrají přesně ten druh hudby, nad kterým zvyknou mnozí rádoby fajnšmekři, vyznavači hudebních přearanžovaností a posluchači s kalkulačkou v ruce ohrnovat nos a popravdě se dají mnohé jejich důvody pochopit, ale já osobně jsem velmi rád, že takovéto bandy existují a že mají i své nemalé publikum. Tímto pochopitelně nechci tvrdit, že UNSANE drhnou tříakordové jednohubky. Na to je jejich muzika až příliš rafinovaná a schopná. Chtěl jsem jen říct, že je dobře, když někdo dokáže zaujmout i opačným hudebním přístupem, kde na prvním místě je energie a atmosféra a když se umí dobře drhnout, je to jen devíza navíc. Koneckonců nejlépe to vystihnul bicmen Vinny Signorelli – „Technicky možná stojíme za hovno, ale ta energie v tom kurva je, ne?" K tomu kromě souhlasného pokývaní snad není více co dodávat. Velmi dobrý koncert!
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.